włosy w ciąży

Jak pielęgnować włosy w ciąży

Włosy w ciąży nie mogą być pielęgnowane w taki sam sposób, jak w pozostałym okresie życia. Należy unikać wielu szkodliwych sposobów pielęgnacji, a także drażniących środków chemicznych.

Ciąża to okres, w którym w organizmie kobiety następuje wiele zmian. Zmienia się przede wszystkim wygląd przyszłej mamy. Hormony, które w tym czasie działają mają swój wpływ także na włosy. Warto się przyzwyczaić, że włosy w ciąży przyjmują zupełnie inną charakterystykę i wymagają nieco innych metod pielęgnacji. Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie, która zapewni nam nie tylko zdrowy wygląd, ale również pełne bezpieczeństwo dziecka.

Już w pierwszych tygodniach ciąży można zauważyć, że włosy szybciej się przetłuszczają. Jednak gdy organizm już przyzwyczai się do wysokiego poziomu hormonów, włosy stają się ładniejsze i grubsze. Niestety, ale mogą także pojawiać się w miejscach, gdzie do tej pory nie rosły, np. na brzuchu lub na twarzy. Natomiast kilka miesięcy po urodzeniu dziecka spada poziom estrogenu, co powoduje wypadanie włosów.

Do codziennej pielęgnacji włosów w czasie ciąży najlepiej jest używać łagodnego szamponu bez SLS. W czasie ciąży wiele pań zastanawia się jakie zabiegi kosmetyczne można stosować, by poprawić wygląd swoich włosów. Przede wszystkim można bez przeciwwskazań używać odżywki do włosów. Zamiennie można także myć głowę szamponem z odżywką. Na włosy w ciąży najlepszym wyborem są kosmetyki naturalne, które nie mają w swoim składzie szkodliwych składników chemicznych. Szampony bez SLS, parabenów, olejów mineralnych itp. nie podrażniają skóry głowy i nie powodują alergii. Włosy w ciąży warto również pielęgnować domowymi sposobami.

Jednak pewne ograniczenia dotyczą stosowania szamponu przeciwłupieżowego. Co prawda nie ma naukowych dowodów, że ma on niekorzystny wpływ na dziecko, jednak przez pierwsze dwanaście tygodni ciąży lepiej jest nie stosować szamponów, które zawierają środek przeciwgrzybiczy. W tym czasie skóra łatwiej wchłania różne substancje, które później przenikają przez łożysko do organizmu dziecka. Lepiej jest wybierać zwykłe szampony przeciwłupieżowe.

W czasie ciąży można także farbować włosy. Jednak zamiast silnej farby najlepiej jest stosować łagodniejsze szampony koloryzujące. Jeśli jednak decydujemy się już na farbę, powinno się wybierać te, które nie zawierają amoniaku.

Jeśli jesteś zwolenniczką trwałej, możesz ją wykonać, ale dopiero w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Powinien wykonać ją fryzjer, którego należy poinformować o swoim stanie. Jednak istnieje pewne ryzyko, że trwała wykonywana w okresie ciąży nie wyjdzie lub będzie zbyt mocna.

Wiele pań zastanawia się także, czy będąc w ciąży, może poddawać się depilacji. W czasie trwania ciąży powinno stosować się depilację na zimno, można także usuwać włoski pęsetą. Nie powinno się stosować natomiast depilacji gorącym woskiem a także kremów do depilacji, które mogą podrażniać skórę. Zabronione jest natomiast stosowanie elektrolizy i laserowego usuwania włosków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *