parabeny

Dlaczego warto unikać parabenów w kosmetykach

Parabeny to substancje konserwujące, bardzo powszechnie wykorzystywane w produkcji kosmetyków codziennego użytku. Budzą jednak coraz większe kontrowersje, gdyż mogą stanowić przyczynę wielu schorzeń i dolegliwości.

Od pewnego czasu, świat zupełnie oszalał na punkcie wszystkiego co naturalne. Sklepy z naturalną żywnością, podobnie jak półki z kosmetykami naturalnego pochodzenia, cieszą się coraz większą popularnością. Co jest jednak przyczyną tego tak nagłego „bum”? Ciężko jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością jeszcze kilkanaście lat temu, ludzie nie mieli tak łatwego dostępu do informacji jak jest to dziś.

Większość z nas ma teraz własny komputer, i stałe łącza internetowe, co pozwala na znalezienie informacji niemal na każdy temat. Zapewne, wielu ludzi, coraz więcej zaczęło czytać o składzie żywności produkowanej na skalę przemysłową oraz kosmetyków z tego samego rodzaju. Okazało się, że skład tych produktów, daleki jest od obiecanego przez producenta. Warto także dodać już na wstępie, że możliwość zapoznania się ze składem, wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Na etykietach znaleźć można wiele obco brzmiących nazw. Dlatego też, dopiero po wpisaniu ich w Internet zdobędziemy informacje na temat czym tak naprawdę są i jakie korzyści czy też negatywny przynoszą dla naszego organizmu.

Przykładem takiego częstego składnika kosmetyków, o tajemniczej nazwie są parabeny. Nic dziwnego, że już sama grupa tych dodatków do kosmetyków wydaje się niczego nam nie mówić. Niestety, niezależne badania donoszą, że wiele parabenów stosowanych w kosmetyce, może powodować nowotwory przede wszystkim skóry, a także wywoływać pewne zaburzania pracy gospodarki hormonalnej.

Pomimo, iż informacji tych się nie podaje na ogół, to jednak warto dodać, że wiele kosmetyków z ich zawartością może być niebezpieczna również dla kobiet w ciąży, gdyż parabeny mają zdolność przenikania przez łożysko. Czemu nie mówi się o tym otwarcie? Przyczyn jest wiele, a kiedy zwykle nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Tak samo jest w tym przypadku. Składniki te powodują chwilową poprawę stanu skóry oraz paznokci, bardzo niskim kosztem.

Jedną z podstawowych właściwości kosmetyków naturalnych, m.in. szamponów, odzywek i masek do włosów, jest brak parabenów w ich składzie. Dzięki temu mogą mieć one nieco krótszy termin przydatności do użycia oraz powinny być przechowywane zgodnie ze wskazaniami producenta. Nie powodują jednak ryzyka problemów zdrowotnych i odkładania składników syntetycznych w organizmie.

Większość parabenów bowiem uzyskiwanych jest syntetycznie, a ich cena nie jest wysoka. W przepisach dotyczących produkcji kosmetyków, znajdują się punkty dotyczące ilości zawartości składników tego rodzaju. Niestety, jest ona bardzo rzadko przestrzegana a przepisy są w sprytny sposób omijane, tak aby wartości na etykietkach się zgadzały, co nie znaczy, że są one zgodne z prawdą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *