składniki naturalne kosmetyków

Jakie są modne składniki naturalne w kosmetykach

Chcemy być jak najbardziej ekologiczni. Ekologia, to hasło które pojawia się w trakcie zakupów spożywczych, ale też wtedy, gdy zabraknie ulubionych kosmetyków. To nie tylko zdrowie, ale i naturalność, bezpieczeństwo. Składniki naturalne pojawiające się w kosmetykach często przesądzając o ich jakości. Dlaczego składniki naturalne są tak modne?

Codziennie wykorzystujemy mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji włosów i całego ciała. Począwszy od past do zębów, po mydła, balsamy, czy kremy. Stosujemy je nie zastanawiając się nad tym, co tak naprawdę aplikujemy naszej skórze. A warto przed zakupem danego kosmetyku zerknąć na etykietę i doczytać, czy oby na pewno ma s wkładzie jedynie składniki naturalne. Jak się okazuje, zazwyczaj kosmetyki przez nas zakupione to jedynie silnie detergenty i różne środki chemiczne.

Naturalne piękno

Czy oby na pewno, ta dawka „sztuczności” jest bezpieczna dla naszej skóry? Podrażniony przez silny kosmetyk naskórek, wymaga dodatkowej pielęgnacji, co prowadzi najczęściej do tego, że używamy w tym celu kolejnego detergentu, zawartego w składzie np. balsamu, nie dostarczając w ten sposób naszej skórze żadnych wartości. Na szczęście moda się zmienia, i coraz częściej zwracamy uwagę na etykiety, a producenci kosmetyków, chcąc tą modę dogonić, oferują coraz więcej produktów w wersji bio, zawierających wyłącznie naturalne składniki.

Coraz liczniejsze kosmetyki naturalne swój skład opierają na naturalnych olejkach i ekstraktach roślinnych, wykazujących niezwykłe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Do najczęściej spotykanych należą obecnie: olejek arganowy, olejek rycynowy, olejek jojoba oraz ekstrakt z rokitnika, róży, masło shea czy masło kakaowe. Oczywiście tego typu składników jest wprost niezliczona ilość i mogą one występować w bardzo różnych zestawieniach i konfiguracjach.

Jaka jest różnica pomiędzy kosmetykiem syntetycznym, a naturalnym?

Jeżeli chcesz wybrać kosmetyk, który ma w składzie wyłącznie składniki naturalne, zwróć uwagę na cenę. Kosmetyk wyprodukowany przy pomocy syntetycznych składników będzie znacznie tańczy od tego, który powstał jedynie z tych w wersji bio i naturalnych. Oczywisty jest fakt, że wielkim korporacjom zajmującym się produkcją masową kosmetyków znacznie łatwiej będzie skorzystać przy produkcji ze składników nienaturalnych niż poszukiwać nowych rozwiązań w składnikach wersji bio.

Jakie działanie mają tego typu kosmetyki? Bardzo podobne, do naszprycowanej chemią żywności. Organizm reaguje na nie w różnorodny sposób. I tak na przykład, stosując chemiczne kosmetyki możemy mieć stale problemy z cerą a na głowie pojawi się łupież. Owszem, zwalczymy go silniejszym kosmetykiem , ale przyjdzie czas, że nasz organizm się na składniki w nim zawarte uodporni i będziemy szukać pomocy w jeszcze silniejszym. Aż wreszcie okaże się, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwości.

Jak wyeliminować problem?

Zamiast nakładać na skórę kolejne warstwy podkładu czy też kremów należałoby przede wszystkim znaleźć źródło problemu. Jeżeli są to pryszcze, trzeba udać się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Podobnie będzie w przypadku łupieżu oraz innych dolegliwości związanych ze skórą. Później, trzeba dobrać odpowiedni kosmetyk naturalny, wykorzystując jedynie te organiczne, bezpieczne dla naszej skóry.

Łatwo ocenić ich skład, bo zawierają zwykle około czterech do sześciu składników aktywnych, w przeciwieństwie do kosmetyków chemicznych, które tych składników mają po kilkadziesiąt. Jeżeli chcemy uniknąć stosowania szkodliwych i drażniących substancji chemicznych warto postawić na dobry sklep z kosmetykami naturalnymi. Można w nim zwykle znaleźć produkty sprawdzone i cieszące się dużym powodzeniem.

Jak skomponować własny kosmetyk?

Często nie mamy pojęcia, że wykorzystując produkty, które posiadamy w domu – głównie w lodówce- możemy pokusić się o wykonanie własnego kosmetyku, który będzie miał w składzie wyłącznie składniki naturalne. Z wykorzystaniem większości owoców, można opracować naturalny peeling, czy też przeróżne maseczki, które odżywią i wygładzą skórę. Nie zdajemy sobie sprawy, że oliwa z oliwek czy najzwyklejsza maślanka może zdziałać cuda i odpowiednio wypielęgnować naszą skórę. Sposób tani, i jak najbardziej bezpieczny. Kupując kosmetyk zwracaj uwagę na etykietę!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *