oliwa z oliwek na włosy

Czy oliwa z oliwek na włosy to dobry pomysł

Olejowanie włosów to tradycyjne metoda dbania o piękne i mocne włosy, pochodząca ze wschodu. Do olejowania włosów najczęściej używa się orientalnych olejków lub specjalnie wytworzonych mieszanek, dostępnych w drogeriach i sklepach internetowych z naturalnymi kosmetykami. Jednak mało kto wie, co może zdziałać popularna w naszej kuchni oliwa z oliwek na włosy.

Oliwa z oliwek uznawana jest za jeden z najzdrowszych olejów naturalnych, zawierających olbrzymie ilości witamin takich jak: A, D, E i K oraz ponad 72% kwasu oleinowego. Odświeża i nawilża skórę głowy, chroniąc ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Dlaczego oliwa z oliwek na włosy?

Oliwa z oliwek na włosy doskonale chroni je, a także zabezpiecza skórę głowy przed utratą wilgoci. Działa również jak naturalny filtr UV oraz odbudowuje naturalną barierę lipidową. Jest także pomocna przy stanach zapalnych skóry, podrażnieniach, czy w walce z łupieżem. Na włosy działa nabłyszczająco i silnie regenerująco, dodatkowo pomaga w kuracjach na szybszy porost włosów.

Jak wybierać i stosować?

Kupując oliwę pamiętajmy, że dobra oliwa z oliwek na włosy to dokładanie ta sama substancja, która króluje w naszych kuchniach. Wybierając ją warto więc zadbać o to, by była produktem najwyższej jakości, zawsze z pierwszego tłoczenia na zimno oraz by była sprzedawana w butelce z ciemnego szkła. Światło słoneczne może bowiem pozbawiać ją kluczowych wartości odżywczych.

Samo jej stosowanie polega najczęściej na dodawaniu do gotowych odżywek lub masek do włosów. Oliwa z oliwek na włosy może być także stosowania jako samodzielnie przyrządzona w domu maseczka, najlepiej z dodatkiem żółtka jajka. Najczęściej polecane proporcje to dwie łyżki oliwy na jedno żółtko. Maseczka tego typu doskonale wzmacnia i odżywia wszystkie typy włosów.

Nierozcieńczana w niczym innym oliwa z oliwek na włosy może być z powodzeniem stosowana do klasycznego zabiegu olejowania. Wystarczy wetrzeć ją w skórę głowy, a następnie nałożyć na głowę czepek i położyć się spać. Na drugi dzień rano dokładnie spłukujemy ją z włosów i myjemy naturalnym szamponem bez sls. Jeżeli posiadamy bardzo suche włosy możemy także wcierać niewielką jej ilość w umyte, wilgotne kosmyki. Warto jednak wtedy uważać, by nie przesadzić z jej ilością, gdyż po takim zabiegu nie spłukujemy włosów. Optymalnie jest zastosować na długie włosy jedną łyżkę oliwy, najlepiej zaczynając wcieranie od ich końcówek.

Do czego jeszcze warto stosować

Za pomocą oliwy z oliwek można też zastosować peeling skóry głowy. W tym celu potrzebne nam będą dwie łyżki cukru lub łyżka zmielonej kawy oraz dobrej jakości oliwa z oliwek. Na włosy nakładamy wymieszane wcześniej składniki. W przypadku używania cukru peeling stosujemy w miarę szybko, by nie uległ rozpuszczeniu. Wmasowujemy go delikatnymi ruchami przez kilka minut bezpośrednio w skórę głowy, a następnie dokładnie spłukujemy dużą ilością wody, a nawet myjemy szamponem naturalnym.

Warto pamiętać, że oliwa z oliwek na włosy, podobnie zresztą jak i inne oleje naturalne, jest dość trudno przyswajalna. Zwłaszcza gdy w codziennej pielęgnacji używamy drogeryjnych, przesyconych chemią szamponów, zawierających często SLS i inne składniki syntetyczne, które uniemożliwiają wnikanie substancji aktywnych w głąb skóry i włosów. Dlatego też, jeżeli planujemy proces olejowania, warto wcześniej zadbać o właściwą pielęgnację włosów z zastosowaniem naturalnych szamponów na bazie ekstraktów roślinnych.

One thought to “Czy oliwa z oliwek na włosy to dobry pomysł”

  1. Może i tak, jednak moje włosy za bardzo są obciążone i nie mogę ich później doprowadzić do ładu. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się na cienkich i delikatnych włosach odżywki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *