ostropest plamisty

Ostropest plamisty nie tylko w pielęgnacji zdrowia

Ostropest plamisty Silybum Marianum jest używany od dwóch tysięcy lat, głównie jako ziołowy lek na różne dolegliwości, zwłaszcza wątroby, nerek i pęcherza żółciowego. Zawarta w nim sylimaryna ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dlatego potrafi pomóc w odbudowie zniszczonych tkanek poprzez wzrost nowych komórek.

Ostropest plamisty pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Jest członkiem rodziny astrowatych, która obejmuje również słoneczniki i stokrotki. Obecnie można go spotkać praktycznie na całym świecie.

Ten gruby oset zwykle rośnie w suchych, nasłonecznionych miejscach i osiąga wysokość od 1, 5 do 3 metrów. Ma szerokie liście z białymi plamami i nićmi. Kwiaty są czerwono – fioletowe. Małe owoce są brązowe, cętkowane i lśniące. Ostropest rozprzestrzenia się szybko i jest uważany za chwast. Dojrzewa krócej niż rok.

Na czym polega skuteczność ostropestu

Głównym składnikiem aktywnym ostropestu, który chroni wątrobę, to  sylimaryna. Sylimaryna należy do grupy flawonoidów (sylibinina, sylidianina i silicristin), które uważa się za pomocne w naprawie uszkodzonych przez alkohol i inne substancje toksyczne komórek wątroby. Sylimaryna chroni również nowe komórki wątroby przed zniszczeniem, zmniejsza zapalenie i jest silnym antyoksydantem.

Liczne badania naukowe sugerują, że zawarte w ostropeście plamistym substancje, zwłaszcza flawonoidy o nazwie sylimaryna, oczyszczają wątrobę z toksyn. Również z niektórych leków, takich jak paracetamol (Tylenol), które mogą powodować uszkodzenia wątroby w wysokich dawkach. Chociaż wiele badań na zwierzętach wskazują, że ostropest może być pomocny w ochronie wątroby, wyniki w badaniach na ludziach są mieszane. Istnieją również liczne wskazówki na to, że może on być wspaniałym składnikiem kosmetyków naturalnych. Co warto wiedzieć o tej wyjątkowej roślinie?

Choroby wątroby na tle alkoholowym

Ostropest plamisty często jest zalecany do leczenia alkoholowego zapalenia wątroby oraz jej marskości. Badania naukowe wskazują na mieszane wyniki. Większość badań jednak pokazuje, że ostropest poprawia pracę wątroby i zwiększa przeżywalność u osób z marskością wątroby lub przewlekłym zapaleniem. Ale ze względu na małą ilość wyników, trudno jest wyciągnąć ostateczne wnioski.

Wirusowe zapalenie wątroby

Ostropest jest szeroko stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, zwłaszcza zapalenie wątroby typu C. Niektóre badania wykazały poprawę czynności wątroby, podczas gdy inne temu zaprzeczają. W jednym z badań u 16 pacjentów, którzy nie zareagowali na leczenie interferonem i rybawiryną, ostropest plamisty znacznie zmniejszył stopień wirusowego zapalenia wątroby typu C, a u 7 badanych wirus spadł do niewykrywalnego poziomu, już po 14 dniach leczenia.

Zwalczanie zatruć grzybami

W tradycyjnej medycynie ostropest plamisty jest stosowany jako antidotum na zatrucia grzybami. Badania na zwierzętach wykazały, że wyciąg z ostropestu całkowicie neutralizuje toksyczne działanie grzybów, gdy podaje się w ciągu 10 minut po spożyciu. Jeśli podaje się w ciągu 24 godzin, znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia wątroby i śmierci.

Zapobieganie nowotworom

Wczesne badania laboratoryjne sugerują, że sylimaryny i inne substancje czynne ostropestu mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Substancje te szczególnie mogą pomóc:

  • hamując podział i tworzenie nowych komórek nowotworowych,
  • skracając żywotność komórek nowotworowych,
  • zmniejszając dopływ krwi do guzów.

Naturalna ochrona skóry

Niektóre badania sugerują, że zawarte w ostropeście sylimaryny mogą pozytywnie wpływać na ochronę przeciwsłoneczną i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Inne badania sugerują, że ostropest plamisty działa synergistycznie, czyli wspomagająco, z chemioterapią. Konieczne są dalsze badania, aby wykazać, czy ostropest plamisty ma jakieś skutki w organizmie. Obecnie stosuje się go wielu kosmetykach naturalnych i organicznych, również w szamponach i balsamach do włosów. Najczęstszą formą spotykaną w kosmetologii jest tłoczony na zimno olej z ostropestu.

Ostropest nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią

Ostropest jest powszechnie uważany za bezpieczny. Ludzie z historią zachorowań na nowotwory związane z hormonami, w tym raka piersi, macicy, prostaty, nie powinni stosować ostropestu. Nie bierz ostropestu w przypadku uczulenia na ambrozję, chryzantemy, nagietki, rumianek, krwawnik, czy stokrotki.

Źródło: http://ekosmetyczki.pl/skladniki-kosmetyczne/ostropest-plamisty/

One thought to “Ostropest plamisty nie tylko w pielęgnacji zdrowia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *