Wśród kosmetyków organicznych i naturalnych do pielęgnacji włosów jednymi z najważniejszych produktów są szampony bez parabenów i innych sztucznych dodatków. Dlaczego warto zwrócić na nie szczególną uwagę? Poznaj najważniejsze cechy tych produktów pielęgnacyjnych.
W obecnych czasach, gdy dostęp do pachnących, kolorowych mydełek i cudownie pieniących szamponów jest czymś, na co stać każdego, przecięty człowiek wciera w swoje ciało mnóstwo substancji chemicznych. Dlaczego mamy sobie żałować skoro piękne kolorowe, ogromne butle, pełne pachnących kosmetyków są tanie i łatwo dostępne? Po co w ogóle na rynku znajdują się produkty, oznaczone, jako np. szampon bez parabenów? No właśnie może to powinno nas zastanowić.
Po co, stosuje się parabeny?
Parabeny to nic innego jak konserwanty dodawane do kosmetyków, aby przedłużyć ich trwałość. Dzięki nim jest możliwe wypuszczanie na rynek ogromnych, kolorowych opakowań produktów kosmetycznych, nadrabiających swoje braki w składzie kolorami i zapachami, oraz co najważniejsze, długim okresem przydatności.
Stosowane w kosmetykach drogeryjnych utrwalacze i konserwanty to najczęściej to estry kwasu parahydroksybenzoesowego, które oddane do formuł kosmetycznych, zabezpieczają produkty przed powstawaniem w ich bakterii i grzybów, które mogą doprowadzić do niezdatności produktu do użycia.
Nie warto ryzykować
Według Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków przeciętny człowiek w ciągu doby przyjmuje do organizmu około 76 mg parabenów, z czego 50 mg pochodzi właśnie z preparatów kosmetycznych. Pojawiają się także badania sugerujące, że parabeny odkładają się w organizmie, a zasadniczo w tkankach i mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. W jednym z brytyjskich testów wykryto duże ilości cząsteczek parabenów w guzach raka piersi u kobiet. Zastanów się zatem czy na pewno chcesz ryzykować?
Zmiana całego repertuaru kosmetyków może być niemożliwa w krótkim okresie czasu, ale warto zacząć już dzisiaj, od choćby zmiany jednego kosmetyku. Dzięki temu krokowi na pewno zmniejszy się ilość wchłanianych toksyn. Zacznijmy może na początek od zmiany produktów do mycia głowy i poszukajmy właśnie takich kosmetyków jak szampon bez parabenów.
Im więcej w butelce, tym mniej z natury
Jeżeli widzimy na półce, że kosmetyk jest oznaczony jako „bez parabenów”, nie sięgajmy po niego bezmyślnie. Przyjrzyjmy się jego składowi. Parabeny to miedzy innymi składniki występujące pod nazwami takimi jak: Phenyl Mercuric Acetale, Phenyl Mercuric Bogate, Benzetonium Chloride, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben.
Jeżeli trafiłeś na produkt, który nie zawiera żadnego z tych składników, prawdopodobnie rzeczywiście trafiłeś na szampon bez parabenów. Tylko tu może pojawić się inny problem, jeżeli produkt zawiera formaldehyd (formalinę), imidazolidynylomocznik (Imidazolidinyl Urea), diazolidynylo mocznik (Diazolidinyl Urea), Bronopol, Gropol, metylochloroizotiazoliny (MCI) i metyloizotiazoliny (MI), lepiej go nie ruszać, gdyż są to składniki konserwujące, jeszcze bardziej toksyczne niż parabeny.
Jak jeszcze rozpoznać szampony bez parabenów
Istnieje także kilka innych wskazówek, którymi warto się kierować. Szampon bez parabenów będzie miał stosunkowo krótką datę przydatności, właśnie ze względu na brak sztucznych konserwantów. Kosmetyki takie są też często uboższe w wodę, a bogatsze w oleje, gdyż woda wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
Kosmetyki bez parabenów są też często sprzedawane w nieco mniejszych opakowaniach, gdyż z reguły im więcej produktu, tym więcej konserwantów zostało zastosowane. Świadomi producenci kosmetyków bez parabenów sprzedają swoje produkty odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Są one najczęściej dostępne w tubkach lub butelkach z dozownikiem, dzięki którym nie dotykamy niepotrzebnie reszty kosmetyku podczas jego używania.
Jakie marki wybierać
Na polskim rynku coraz więcej marek oferuje kosmetyki naturalne, w tym szampony bez parabenów, sls i silikonów. Dotyczy to zarówno produktów polskich, jak i zagranicznych. Coraz częściej poleca się taki serie jak Natura Siberica, Patandrub, Clochee, Orientana czy Planeta Organica. Rosyjskie kosmetyki naturalne przeżywają obecnie prawdziwy szał popularności. Można je dostać w coraz większej ilości sklepów, szczególnie w dobrych drogeriach internetowych. Warto również pamiętać by poszukiwane produkty miały odpowiednie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa stosowania.
Kosmetyki bez sztucznych konserwantów pozwolą nam uczciwie powiedzieć, ze dbamy o swoje zdrowie i zdrowie naszych najbliższych. Kupując ten symboliczny szampon bez parabenów, powoli możemy zacząć wdrażać nową filozofię dbania o zdrowie.
Moje kosmetyki są od nich wolne 🙂