uczulenie

7 składników kosmetycznych które mogą powodować uczulenie

Czy kiedykolwiek nowy krem pozostawił Twój skórę swędzącą i zaczerwienioną? Może być temu winny składnik kosmetyczny. Głównie drażniące mogą być substancje, mające na celu głębokie oczyszczanie, złuszczanie i ściąganie. Zobaczmy, który z nich najczęściej powoduje uczulenie.

Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na te składniki, niż inni. To, czy coś będzie działać na nas drażniąco, podlega genetyce i wczesnemu rozwojowi. Zanim wypróbujesz nowy produkt do pielęgnacji skóry pamiętaj, które składniki mogą ewentualnie podrażniać.

  1. Kwas salicylowy

Ten sam który jest aktywnym składnikiem aspiryny. 3-5% populacji jest wrażliwa na aspirynę, która może powodować uczulenie. Kwas salicylowy jest zwykle używany w leczeniu skaz, ale jest możliwe podrażnienie i pokrzywka, w czasie jego stosowania.  Ten często występujący w kosmetykach przeciwtrądzikowych składnik, może być zastąpiony nadtlenkiem benzoilu.

  1. Aluminium

Aluminium jest powszechnie spotykane w dezodorantach i antyperspirantach, ponieważ pomaga zmniejszyć pocenie się. Ale ponieważ jest to sól, może powodować zaczerwienienie, swędzenie, a nawet obrzęk.

  1. Kwas glikolowy

Kwas ten, jest tak mały, że jest bardzo dobry w penetracji w skóry, jednak może także powodować uczulenie. Rezultatem są łagodne skutki uboczne, zaczerwienienie i wysuszenie. Lepszym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej jest kwas mlekowy, który jest fizycznie większy, więc uwalnia się bardziej stopniowo w czasie.

  1. Siarczany (SLS)

Te detergenty można znaleźć w środkach czyszczących i szamponach. Powodują zaczerwienienie, suchość i wyprysk na wrażliwej skórze. Warto wymienić kosmetyki na te, które nie zawierają SLS. Kosmetyki naturalne i organiczne będą w tym przypadku najlepszym wyborem. Warto jednak pamiętać, że szampony bez SLS nigdy nie pienią się równie mocno co szampony drogeryjne.

  1. Retinol

Retinol pozostaje złotym środkiem dla procesów odmładzania skóry, odwrócenia szkód słonecznych i stymulowania kolagenu. Główną wadą jest to, że może on przesuszać i podrażniać skórę. Rzadko zdarzają się toksyczne reakcje, ale mogą wystąpić nieprzyjemne podrażnienia. Warto pamiętać, że retinol obecny bywa również w kosmetykach organicznych.

  1. Środki konserwujące

Będące w niemal każdym produkcie drogeryjnym, który zawiera wodę… Najczęstsze z nich to: parabeny, imidazolidynylomocznik, Quaternium-15, DMDM hydantoiny, phenoxyethanoil, Methylchloroisothiazolinone i formaldehyd. Składniki te, oczywiście zapobiegają gromadzeniu się bakterii, dzięki czemu produkty dłużej pozostają zdatne do użycia. Mogą jednak powodować u niewielkiego procenta populacji uczulenie, obrzęk lub pokrzywkę,.

  1. Aromaty

Aromaty są główną przyczyną alergii na skórze. Są to związki chemiczne, które sprawiają, że produkty pachną lepiej. Ci, którzy są uczuleni mogą cierpieć z powodu obrzęku skóry, swędzenia, a w ciężkich przypadkach aromaty mogą nawet przyczynić się do opuchlizny oczu.

Sposób postępowania w przypadku alergii

Po pierwsze, jeśli uważasz, że Twoja skóra jest wrażliwa, zrób test na ramieniu, zanim nałożysz kosmetyk na twarz lub na skórę głowy. Jeśli po 24 godzinach nie pojawi się wysypka lub zaczerwienienie, używaj produktu zgodnie z przeznaczeniem. Warto przy tym szczególną uwagę zachować w przypadku kosmetyków amerykańskich, które mają zupełnie inne normy bezpieczeństwa i mogą zawierać różne substancje alergenne.

Jeśli nadal występują podrażnienia, zaleca się łagodne miejscowe sterydy takie jak kortyzon lub doustne leki przeciwhistaminowe, takie jak Zyrtec, Allegra lub zmniejszające obrzęk, zaczerwienienie i świąd. Jeśli reakcja jest bardziej dotkliwa, doustne sterydy mogą być wymagane, aby zmniejszyć reakcję alergiczną. I jeśli kiedykolwiek doświadczymy obrzęku warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu i pokrzywki, szukajmy natychmiastowej pomocy medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *